Knihovna Brněnec je základní knihovnou obce ve smyslu zákona č. 257/2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb (knihovní zákon). Posláním knihovny je přispívat k rozvoji kultury a vzdělání v obci. Veřejné knihovnické a informační služby poskytuje knihovna bezplatně (viz par. 4, odst. l knihovního zákona).
Historie a současnost knihovny
Knihovna začala v obci fungovat po roce 1918. Po tomto roce vznikl v obci místní odbor NJ. pro jihozápadní Moravu, byla založena místní osvětová komise pořádající přednášky a řadu kulturních podniků. V této době vznikla v Moravské Chrastové i česká veřejná knihovna. Česká veřejná knihovna byla v obci založena r. 1920. Po zabrání Moravské Chrastové a okolí Němci, nevykazovala knihovna žádnou činnost (1939 - 1945). Od května 1945 do konce ledna 1949 vykonával funkci knihovníka řídící učitel pan Kostelecký. Od 1. února 1949 náleží Moravská Chrastová do nově utvořeného okresu Svitavy. V roce 1959 bylo schváleno sloučení Moravské Chrastové a Brněnce. Obě obce tak existují jako celek.
Od roku 1949 - 1959 byl knihovníkem v Moravské Chrastové pan učitel, později ředitel školy, Rudolf Ledvinka. Jeho práce knihovníka byla hodnocena velice kladně. Po roce 1959 se v knihovně vystřídala řada knihovníků. Snahou každého knihovníka je získat co největší počet čtenářů (v současnosti registrováno necelých 300 čenářů).
Knihovna v Moravské Chrastové byla dříve součástí střediskových knihoven patřících pod knihovnu v Březové nad Svitavou. V současné době se o knihovnu starají metodičky z Městské knihovny ve Svitavách.
Knihovna se nachází za autobusovou zastávkou v Moravské Chrastové. Čtenáři jsou registrováni ze všech věkových kategorií. Knihovnu tvoří 3 poměrně dobře vybavené místnosti. Jedna z místností slouží jako čítárna.
Knihovna čítá zhruba 5000 vlastních svazků. Díky finanční podpoře obce jsou každý rok dokupovány stále nové knihy.
Dalším zdrojem knih jsou knihy z výměnného fondu, o který se stará Městská knihovna ve Svitavách. V praxi to znamená, že minimálně 2x do roka se do knihovny doveze soubor nových knih a po očtení čtenáři se půjčí zase jiné neprofesionální knihovně. Tyto knihy jsou pořizovány v rámci regionálních funkcí z dotace Pardubického kraje.
Knihy je možné si zarezervovat, je možné si je půjčit i z jiné knihovny. V knihovně jsou i různé časopisy, např.: Biblio, Kapka, Čtenář, Brněnecký Občasník, Lhotecký deník, Čtenářské noviny, atd.
V knihovně je možnost využívat internet.
Služby, které knihovna poskytuje, tj. registraci čtenářů, půjčování knih, využívání internetu, jsou zdarma.
Nedílnou součástí služeb knihovny jsou i čtenářské lekce pro děti z místních mateřských škol i pro žáky základní školy.
(Poznámky k dějinám Střediskové knihovny v Březové a jí podřízených knihoven - zpracovala Monika Richtrová : odtud čerpány historické údaje. Publikaci je možné si přečíst v knihovně).